Відео: нова технологія бездротової передачі енергії працює як Wi-Fi
3 Березня , 2017
В Індії 7000 з/д станцій живитимутся сонячною енергією
5 Березня , 2017

“Двонаправлені” світлодіоди перетворять екрани смартфонів у зарядні пристрої

Чи буде можливим, в майбутньому, заряджання акумуляторної батареї мобільного пристрою від розсіяного світла з зовнішнього джерела? Фахівці відомої японської компанії Kyocera, що спеціалізується, крім усього іншого, на технологіях отримання сонячної енергії, працюючи спільно з вченими з університету Іллінойсу, наочно продемонстрували таку можливість. Вони створили свого роду двонаправлені світлодіоди, які здатні не лише випромінювати світло, але і поглинати, перетворюючи його в електричну енергію.
Матриці двонаправлених світлодіодів складаються з крихітних наностовбчиків, що складаються з напівпровідникових матеріалів трьох різних типів. Ці наностовбчики, діаметром близько 5 нанометрів, закріплені на поверхні тонкоплівкового матеріалу. Один з напівпровідникових матеріалів ефективно випромінює і поглинає світло, а два, інших матеріали служать для поліпшення умов протікання електричного струму через структуру з першого матеріалу. Така незвична комбінація дозволяє одночасно світлодіодам ефективно випромінювати і поглинати світло.
Режим, при якому відбувається випромінювання світла, перемикається на режим поглинання світла з частотою, на три порядки більше, ніж частота оновлення звичайних екранів. Це абсолютно непомітно для людського ока і у людини створюється враження, що екран світиться стабільно і постійно.
В режимі поглинання світла світлодіоди ведуть себе подібно елементам звичайних сонячних батарей, поглинаючи світло за рахунок фотогальванічного ефекту. В даний час дослідникам вдалося створити лише маленький прототип дисплея на нових двонаправлених світлодіодах, але результати випробувань прототипу говорять про те, що на базі цієї технології можна буде створити дисплеї, які працюють виключно за рахунок одержуваної ними ж енергії, звичайно за умови наявності достатнього рівня зовнішнього освітлення.
Але створення дисплеїв, які перебувають на енергетичному самозабезпеченні, є досить далекою перспективою. Однак, у даної технології є сфера практичного застосування і вже прямо зараз. Дисплеї, побудовані на базі двонаправлених світлодіодів, можуть виступати в ролі світлочутливих датчиків, які дозволять електронним пристроям реагувати запрограмованим чином на зовнішні світлові сигнали. Така здатність може використовуватися для створення інтерактивних систем, здатних розпізнавати, чи знаходяться перед екраном об’єкти і реагувати на жести раніше, ніж палець людини або перо торкнеться поверхні екрана.
Крім всього вищесказаного, нові дисплеї зможуть самостійно адаптувати яскравість в залежності від рівня і характеру зовнішнього освітлення. Така технологія налаштування яскравості вже використовується в деяких сучасних ноутбуках і смартфонах, але реалізується вона за допомогою окремого світлочутливого датчика або датчика камери пристрою. Технологія автоматичного регулювання яскравості також може виявитися дуже корисною в умовах нерівномірного освітлення, наприклад, при використанні смартфона в лісі яскравим днем. “Розмазаний” по поверхні дисплея світлочутливий датчик дозволить налаштувати яскравість світіння кожного пікселя дисплея, компенсуючи нерівномірність освітлення ділянок, освітлених прямими сонячними променями, і ділянок дисплея, що перебувають в тіні, що відкидається листям.
В даний час дослідникам вдалося створити тільки червоні двонаправлені світлодіоди. Але вони вже працюють над створенням аналогічних світлодіодів синього і зеленого кольорів світіння, що робиться за рахунок точного підбору складу матеріалу наностолбиков і їх геометричних розмірів. Крім цього, дослідники працюють в напрямку збільшення ефективності процесу поглинання світла і перетворення її в електричну енергію.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: