Бактеріальні сонячні панелі: їм не страшні хмари
7 Липня , 2018
Toyota відправляє водневе судно у всесвітній шестирічний круїз
8 Липня , 2018

Хамелеон надихнув на створення нанолазера здатного змінювати колір випромінюваного світла

Хамелеони досить дивні створіннями, за рахунок використання складних наномеханізмів їх шкіра здатна змінювати свій колір у досить широких межах. Група дослідників з Північно-Західного університету, взявши за основу принципи, відшліфовані природою за мільйони років еволюції, створила нанолазер, який, як хамелеон, здатен змінювати колір випромінюваного світла. Це досягнення відкриває шлях до розробки гнучких прозорих дисплеїв, мініатюрних фотоелектричних приладів, надвисокочутливих давачів і багато чого іншого.
“Хамелеони здатні змінювати колір своєї шкіри, керуючи відстанню між нанокристалами, розташованими на поверхні шкіряного покриву” – розповідає Тері Ст. Одом (Teri W. Odom), професор з Північно-Західного університету, – “Така “фарба”, заснована за поверхневих наноструктурах, є хімічно стабільною і стійкою до багатьох несприятливих чинників”.
Основою нового нанолазер є  полімерна матриця, яка піддається розтягуванню, на поверхню неї з певним інтервалом поміщені металеві наночастинки особливої форми. Розтягнення матриці змінює відстань між наночастинками, тобто змінює розміри оптичних резонаторів, що, в свою чергу, призводить до зміни довжини хвилі (кольору) світла, випромінюваного крихітним нанолазером.
Для того, щоб змінити колір лазера, не потрібно розтягувати його за допомогою, наприклад, пінцета. Для цього достатньо лише закріпити його полімерну матрицю на основі п’єзоелектричного кристала або матеріалу з великим коефіцієнтом температурного розширення. І в такому випадку кольором лазера можна керувати за допомогою електричних сигналів.
Сама структура нового нанолазер-хамелеона є досить надійною, він витримує багаторазову перебудову і має досить високу чутливість до розтягування. Ці властивості дозволяють використовувати такі нанолазери в дисплеях, в схемах фотонних чіпів і багатоканальних оптичних комунікаціях.
Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: