XQ-222 і UTAP-22 – одні з найбільш смертоносних безпілотників, представлених на Паризькому авіашоу
1 Липня , 2017
Воду розділили на дві різні рідини
2 Липня , 2017

NASA хоче наділити свої космічні апарати штучним інтелектом

Обладнання штучним інтелектом апаратів, які людство відправляє на дослідження космічних просторів, має цілком логічний сенс, так як можливість самостійно приймати рішення без необхідності чекати подальших інструкцій з Землі може істотно прискорити виконання запланованих місій, одночасно підвищивши ефективність. Тому не дивно, що аерокосмічне агентство NASA вирішило подумати, як же саме можна все це реалізувати.

З кожним десятиліттям запускається все більше і більше космічних зондів, і було б непогано, якщо б деякі з них могли працювати повністю автономно, самостійно приймаючи рішення при занятті наукою після досягнення своїх точок призначення. Ось тут якраз і був би дуже до речі штучний інтелект.

Стів Чен і Кірі Варгстаф з Лабораторії реактивного руху NASA вважають, що машини, що володіють штучним інтелектом, могли б навчатись на ходу, адаптуючись до тих або інших ситуацій і зустрівшись з тими явищами, які недоступні нашим нинішнім і навіть самим потужним телескопам.

«Наділені можливістю до самостійного прийняття рішень роботизовані космічні апарати зможуть набагато ефективніше проводити традиційні наукові спостереження, і вирішувати неможливі в нинішніх умовах завдання, як, наприклад, миттєво реагувати на короткочасні викиди пари і іншого матеріалу з поверхні комет, що знаходяться на відстані багатьох мільйонів кілометрів від Землі», — говорять дослідники.

Однією з очевидних переваг використання штучного інтелекту буде можливість визначення відмінностей між штормовими та звичайними погодними умовами на далеких экзопланетах, що зробить одержувані дані про віддалені світи набагато кориснішими для вчених на Землі.

Так само як Google використовує ШІ для визначення кішечок і собачок на фотографіях, так і космічний апарат, обладнаний штучним інтелектом, зможе розгледіти, наприклад, відмінності між снігом і льодом, між текучими і застійними водами, що зробить отримані наукові дані істотно більш розгорнутими і, відповідно, більш цінними.

За припущеннями вчених, обладнані ШІ космічні зонди зможуть досягти Альфи Центавра приблизно через 4,24 світлових роки. При таких відстанях, за той час, що відправлений однією зі сторін комунікаційний сигнал буде досягати свого адресата, зміниться не одне покоління вчених. Наділення зонду власним розумом безумовно дозволить прискорити процес прийняття потрібних рішень.

Фахівці впевнені, що нове покоління роботів, наділених штучним інтелектом, зможе самостійно визначати «об’єкти інтересу», непередбачені події, збирати і аналізувати дані, адаптувати при необхідності спочатку закладене завдання під мінливі умови. А якщо такі космічні зонди будуть працювати спільно, то користь від використання ШІ стане ще більш помітною, адже в такому разі штучні розуми зможуть разом братись за вирішення складних завдань.

Що радує, приклади інтеграції цієї автономності в космосі ми можемо спостерігати вже сьогодні. Марсохід «Кьюріосіті» на днях отримав оновлення програмного забезпечення, яке дозволяє встановленій на його борту камері ChemCam самостійно обирати цікаві цілі для спостереження та аналізу.

Отримавши деяку частку самостійності, він став ефективнішим. Тепер замість очікування чергових інструкцій з Центру управління з Землі «Кьюріосіті» може самостійно обирати важливі цілі для дослідження і здатен збирати набагато більше цікавої інформації для науки, повідомляють дослідники.

Але це лише перший крок на шляху автономних космічних досліджень. Як відзначають Чен і Вагстафф, новий марсохід, який буде відправлений на Червону планету в 2020 році, зможе автоматично коригувати процес збору наукової інформації з урахуванням усіх наявних ресурсів.

З часом штучний інтелект буде ставати все важливішим для космічних подорожей, кажуть вчені. Його важлива роль буде полягати не лише в допомозі людям на Землі. Важливою буде і його роль в тому, як людство буде досліджувати й освоювати іншу частину Всесвіту.

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: