Технологія “віртуальних бульбашок” дозволить в майбутньому позбутись світлофорів
10 Липня , 2017
Фермери з Херсонщини презентували пристрій, який дозволяє вирощувати культури без гербіцидів
10 Липня , 2017

Нові алгоритми допоможуть зменшити зношення коліс марсоходу Curiosity

Механічні майстерні з’являться на Марсі ще дуже і дуже нескоро, тому найкращим варіантом перебувати в повністю робочому стані для марсоходу Curiosity залишається і продовжить залишатись лише вкрай обережне пересування по поверхні Червоної Планети. Цьому допомагає новий набір інтелектуальних алгоритмів, розроблених фахівцями Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory, JPL). Дане програмне забезпечення було завантажено в бортовий комп’ютер марсоходу ще в березні цього року, але лише 8 червня керівництво місії дало добро на його постійне використання після 18-місячного періоду тестування на Землі та декількох тестів на Марсі.
Нагадаємо нашим читачам, що вже в 2013 році колеса марсоходу Curiosity почали демонструвати ознаки посиленого зносу. Дослідивши цю проблему, інженери НАСА знайшли причину, яка полягала в однаковій швидкості обертання всіх коліс апарату. Коли марсохід рухається по рівній поверхні, однакове обертання коліс йде на користь руху, але варто тільки колесам потрапити на нерівну кам’янисту поверхню, як зношення ведучих передніх або задніх коліс починає збільшуватись. Це відбувається через те, що передні ведучі колеса, потрапивши на тверду поверхню, починають тягнути весь марсохід, в іншому випадку задні ведучі колеса штовхають марсохід вперед, що призводить до збільшення навантаження і до підвищеного зносу протектора.
“Зношення коліс марсоходу вже є причиною для занепокоєння. Ми оцінюємо, що при такому темпі зносу вони прослужать ще кілька років, проте вже зараз треба вживати заходів, якщо ми хочемо, щоб марсохід Curiosity не спіткала доля марсоходу попереднього покоління Spirit, який через несправності колеса загруз у піску і не зміг вибратись з піщаної пастки” – розповідає Арт Ранкін (Art Rankin).
Рішенням проблеми зносу коліс став алгоритм регулювання в режимі реального часу тягового зусилля кожного ведучого колеса. Програмне забезпечення, одержуючи дані від датчиків підвіски марсоходу, обчислює точки контакту кожного колеса з поверхнею і регулює швидкість його обертання так, щоб мінімізувати навантаження. Крім зменшення зносу коліс такий алгоритм, як показали випробування, збільшує прохідність апарату в цілому.
Під час випробувань на Землі, за допомогою встановленого на колесо датчика обертаючого моменту, вчені встановили, що новий алгоритм дозволив скоротити навантаження на ведучі колеса на 20 відсотків, а навантаження на середні колеса марсоходу зменшилось на 11 відсотків.
В даний час програмне забезпечення, що регулює тягове зусилля вже працює в постійному режимі, але його можна вимкнути в будь-який момент у разі такої необхідності, яка виникає під час проведення регулярних процедур огляду коліс на предмет визначення поточного стану.

Author: LEU

Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: