До 2050 року половина населення Землі може залишитися без прісної води
18 Серпня , 2018
Система розпізнавання осіб вперше виявила злочинця з підробленими документами
26 Серпня , 2018

Новий сплав золота і платини став абсолютним рекордсменом по довговічності серед усіх металевих сплавів

Інженери і вчені-матеріалознавці з Національної лабораторії Сандіа створили сплав, який, як вони стверджують, є найдовговічнішим серед всіх відомих металевих сплавів штучного та природного походження. Він складається із золота і платини в певних пропорціях. Новий сплав в 100 разів перевершує по зносостійкості міцну високоякісну сталь. Більше того, цей сплав сам є джерелом твердого мастила, яке, при нормальних умовах, отримати можна лише важким і дорогим способом.
Новий сплав складається з приблизно 90 відсотків платини і 10 відсотків золота. Для демонстрації довговічність цього матеріалу фахівці лабораторії Сандіа приводять яскравий приклад. Припустимо, якщо у когось вистачить коштів для того, щоб “взути” автомобіль в колеса з нового сплаву, то такі колеса, пройшовши шлях 1 милю (1.6 кілометра) втратять лише один шар атомів зі своєї поверхні. Іншими словами, ресурсу таких коліс вистачить, щоб обігнути всю земну кулю по екватору біля 500 разів.
Цікавий той факт, що сплави золота і платини вже дуже давно не є чимось новим, але нікому раніше не приходило в голову оцінити довговічність таких матеріалів. Зазвичай матеріалознавці віддають перевагу більш міцним і твердим металевим сплавам, які дуже широко використовуються в промисловості. Новий сплав не відрізняється високою твердістю, однак, він володіє високою теплопровідністю та іншими характеристиками, які дозволяють йому чинити опір руйнівній дії сил тертя.
Зазначимо, що склад нового сплаву був спочатку розроблений за допомогою складного комп’ютерного моделювання. Це моделювання проводилося на атомарному рівні, що дозволило з’ясувати, як стан і поведінка окремих атомів відображається на властивостях матеріалу в цілому. Такий підхід дозволить у майбутньому розробити матеріали, що мають набір заздалегідь заданих властивостей, після чого можна виготовити зразки таких матеріалів та перевірити їх відповідність в умовах реального світу.
Під час експериментів з новим сплавом дослідники помітили, що на поверхні матеріалу постійно формується тонка плівка чорного кольору. Матеріал цієї плівки виявився вуглецем зі структурою, близькою до структури алмазу, а утворилася ця плівка, яка грає роль ефективного твердого мастила, за рахунок вуглецю, що надходить з навколишнього середовища.
Наявність твердого вуглецевого мастила збільшує довговічність нового сплаву в багато разів. Більше того, тепер цей сплав можна використовувати для виробництва твердого мастила, яке зазвичай виготовляється за допомогою досить дорогого процесу, що включає використання герметичних вакуумних камер, високотемпературного нагріву і специфічних хімічних реактивів.

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: