Плавуче місто отримає 300 будинків, свій уряд і власну криптовалюту
10 Липня , 2018
Компанія CeramicSpeed розробила найефективнішу велосипедну трансмісію у світі
11 Липня , 2018

Одна з основних проблем майбутніх колонізаторів Місяця – пил

Людство хоче не тільки повернутися на Місяць, але і в перспективі ще заснувати там колонію. Такі серйозні плани вимагають серйозної підготовки, особливо з урахуванням вкрай недружнього місцевого середовища. У прагненні знайти способи захисту від основної загрози для життя і здоров’я майбутніх місячних колонізаторів Європейське космічне агентство проводить велике дослідження місячного пилу, намагаючись визначити рівень його небезпеки як для людей, так і для техніки, яка буде там використовуватись.

Ще задовго до того, як нога Ніла Армстрнга ступила на дно моря Спокою, вчені та інженери займалися активним вивченням питання небезпеки місячного пилу. Про те, що місячний пил є реальним непереборним бар’єром на шляху дослідження нашого супутника стало зрозуміло ще в рамках перших випробувальних запусків до супутника ракет класу «Сатурн-5».

Основна проблема, як виявилося, полягала в тому, що ніхто гадки не мав на той момент, що з себе представляє поверхня Місяця. Може вона була такою ж твердою, як застигла лава, а може її так звані моря і кратери могли бути заповнені доверху найдрібнішими частинками пилу, потрапивши в які космічний апарат просто потоне, як викинутий у море вантаж. Але відповідь на це питання, отримана астронавтами програми «Аполлон», виявилась несподіваною і в рівній мірі тривожною. Замість очікуваних морів з рідких твердих частинок було встановлено, що за мільярди років падінь мікрометеоритів місячна поверхня покрилась тонким шаром силікатною пилу, що володіє переліком неприємних властивостей.

Командир екіпажу «Аполлон-17» Юджин Сернан після прогулянки на поверхні Місяця

По-перше, цей пил виявився настільки сухим, наскільки це взагалі можливо. Постійне бомбардування сонячною та космічною радіацією наділили його частки статичним зарядом. У підсумку це призвело до того, що пил почав липнути на скафандри астронавтів. Причому від нього було практично неможливо позбутися. В результаті і внутрішня частина місячного посадкового модуля, і орбітальний командний модуль були ним забруднені.

Що ж стосується астронавтів, то всі 12 чоловік, що побували на місяці підхопили в підсумку так звану «місячну застуду». Після польотів у всіх спостерігались такі симптоми, як нежить і закладеність носа. І ці симптоми спостерігалися ще кілька днів після повернення на Землю.

Міжнародна група з більше ніж десятка вчених збирається розглянути ймовірні довгострокові наслідки впливу місячного пилу на організм людини. У дослідників вже є підозри, що пил може призвести до таких серйозних захворювань, як рак, однак більш точні наслідки впливу місячного пилу залишаються в значній мірі невідомими.

Силікатний пил представляє велику небезпеку і на Землі. Він викликає силікоз. Це професійне захворювання шахтарів. Воно також зустрічається і у людей, які мешкають у зонах з частими пиловими бурями, а також в зонах з вулканічною активністю. Проте місячний пил відрізняється від земного. Активне земне середовище постійно зношує силікатні частинки, обточуючи їх і роблячи більш округлими. Частинки місячного пилу в свою чергу мають гострі, зубчасті краї, що роблять його настільки прилипливим, що він осідав навіть на спеціальні захисні черевики, які носили астронавти наступних місій «Аполлон». Що буде з легенями в цьому випадку – навіть страшно уявити.

Інша проблема полягає в тому, що оскільки на Місяці гравітація в 6 разів нижча земної, то будь-які наночастинки, що потрапили на борт космічного апарату або всередину місячної станції можуть залишатися непоміченими в повітрі протягом багатьох місяців, продовжуючи отруювати легені людей.

Згідно з ЄКА, одна з основних проблем у вивченні місячного пилу полягає в тому, що у нас немає його реальних зразків. Досліджувати його доводиться по симуляцвйних моделях, створених на основі матеріалів з вулканічних регіонів. Знайти матеріал схожий на місячний пил не так вже й складно. Складно знайти матеріал, що володіє такими ж абразивними та іншими особливостями.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: