Тайський університет збудував сучасний кампус з морських контейнерів
30 Вересня , 2018
Що прийде на зміну літій-іонним акумуляторам?
1 Жовтня , 2018

Скати манта підказали вченим нову технологію водяних фільтрів

Більшість водяних фільтрів працюють за принципом сита, яке пропускає молекули води, одночасно блокуючи проходження розчинених в ній шкідливих домішок. Проблема полягає в тому, що з часом фільтри забиваються захопленими частинками і приходять в непридатність.

Рішення проблеми вже вкотре підказала природа. Увагу вчених Університету штату Орегон (США) привернув скат манта, або гігантський морський диявол. Окремі його особини досягають в довжину 4,5 метра і важать до 3 тонн. Незважаючи на свою грізну назву і значні розміри, ця морська тварина абсолютно безпечна для людей, оскільки харчується виключно планктоном.

Відомо, що риби, що харчуються за рахунок фільтрації води, спочатку ковтають воду, а потім продавлюють через зябра. На виході вода проходить через близько розташовані один до одного зяброві гребінці, де планктон застряє, збирається, після чого заковтується.

Вчені помітили, що у мант зяброві гребінки мають форму довгих паралельних масивів листоподібних сегментів. «Прочавлена» через зябра вода, проходячи через гребінки, утворює завихрення, в результаті чого планктон відскакує рикошетом від них прямо в порожнину рота ската.

По суті, така конструкція являє собою універсальний фільтр, який відштовхує частинки, а не захоплює їх, тим самим уникаючи засмічення при великих швидкостях водяного потоку.

В даний час вчені розглядають можливість адаптації цього природного механізму фільтрації для інженерних систем.

Манта

Джерело

LEU
LEU
Головний редактор сайту uaengineer.com.ua

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: