Робот Atlas на пробіжці: йому не страшні навіть колоди
11 Травня , 2018
Пристрій, який робить підводні об’єкти невидимими для сонара
13 Травня , 2018

Вчені з Єля виявили унікальні кристали часу у звичайній дитячій іграшці

Професор Френк Уїлчек у 2012 році описав модель нової форми матерії, яку він назвав «кристалом часу». Теоретичні роботи Нобелівського лауреата з фізики отримали практичне підтвердження у 2016-му, коли в лабораторії в Берклі вдалося отримати такий кристал. І ось нещодавно вчені з Єльського університету зробили відкриття – цієї матерії в світі багато, вона є навіть у дитячому наборі з вирощування кристалів.

Кристал часу отримав свою назву через те, що його кристалічна решітка зберігає стабільність не тільки в просторі, але і в часі. У звичайному випадку при формуванні кристала розігріті атоми речовини передають один одному енергію, поки система не досягне теплової рівноваги. Утворюється стійка, нерухома структура, яка не змінюється з часом. А кристал часу, навпаки, «ворушиться» і дуже активно, але не руйнується.

Ученые из Йеля

Рухи атомів відбуваються з певним постійним інтервалом, який нагадує те, як всередині решітки шари атомів знаходяться на фіксованій відстані один від одного. Хоча атоми можуть рухатися з великою амплітудою, ці коливання ніколи не призводять до руйнування решітки, вона повертається у вихідний стан. І це ніяк не залежить від прикладеної до кристалу сили, та й сам він при внутрішніх переміщеннях не генерує енергію. Абсолютно унікальний вид матерії.

Команда дослідників почала пошуки з кристалів моноамонійфосфату, які ростуть так швидко, що зручні для використання в дитячих освітніх наборах. І відразу ж за допомогою ядерного магнітного резонансу знайшли не сам кристал часу, а ознаки його існування, так зване «квантове ехо». Це в корені міняє справу – в лабораторії Берклі для отримання кристала створили дуже специфічні умови, але що, якщо вони можуть з’являтися природним шляхом? Висновки поки ніхто не робить, науковцям належить ще багато роботи.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: