Розроблені екологічно чисті кондиціонери на основі магнітів
20 Вересня , 2018
Космічний мисливець на сміття успішно пройшов випробування
21 Вересня , 2018

«Ядерні макарони» – найміцніша речовина у Всесвіті

Чи може окрема нейтронна зірка створювати гравітаційні хвилі, на зразок тих, які людство навчилося фіксувати зовсім недавно? Теорія говорить, що може, і для цього не потрібне зіткнення з іншим масивним об’єктом, але все залежить від внутрішньої структури самої зірки. Вчені з університету Макгілла, Індіани та Каліфорнії (США) провели комп’ютерне моделювання і несподівано для себе побачили те, що вони назвали «ядерною пастою (макаронами)».

Нейтронна зірка утворюється, коли після вибуху наднової велика частина речовини із зовнішнього шару зірки розлітається, а ядро починає нестримно стискатися і ущільнюватись. Його діаметр не перевищує 10 км, зате маса перевищує масу Сонця, а всередині постійно проходять жахливі процеси, де під надвисоким тиском нейтрони набувають невідомі досі форми. Комп’ютерна модель показала, що візуально це більше всього схоже на макаронні вироби різних типів.

Тиск може витягнути пучки нейтронів в «спагеті» або розкришити їх на «черепашки», стиснути до стану шаруватих товстих листів «лазаньї», перемішати в структуру типу «суфле» чи скрутити округлі галушки-ньокі. Форма «ядерної пасти» залежить від десятків факторів, головні з яких – температура, тиск і розташування всередині ядра зірки. Вчені виставили в моделі віртуальний таймер на 2 млн. років і побачили в підсумку макаронну структуру неймовірної щільності.

Щоб приблизно описати, наскільки спресувало нейтрони, дослідники навели такий приклад – щоб розрізати цю речовину, потрібно докласти зусилля до 10 млрд. разів більше, ніж для різання вуглецевої сталі. Грубо кажучи, це найміцніша матерія у Всесвіті, але ось парадокс – вона все ще нестабільна! Нестійкість маси «ядерної пасти» може породжувати гравітаційні хвилі, нехай і відносно слабенькі, що робить нейтронну зірку ще більш небезпечним і цікавим об’єктом для вивчення. Вчені сподіваються, що нові дані допоможуть їм знайти багато нових таких космічних тіл найближчим часом.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: