Українські перемоги на чемпіонаті світу з ракетомодельного спорту
17 Серпня , 2018
До 2050 року половина населення Землі може залишитися без прісної води
18 Серпня , 2018

Як SpaceX тренує астронавтів NASA для польоту на капсулі Dragon

Перша пасажирська команда SpaceX зібрана, дата польоту — призначена, і тепер настав час підготувати її до подорожі в космос. У понеділок президент SpaceX Гвінн Шотвелл показала першим чотирьом астронавтам NASA, які відправляться в космос на новенькому пасажирському космічному апараті компанії, сам Crew Dragon, побудований для програми комерційних пілотованих польотів NASA. Також компанія розповіла, які інструменти будуть використовувати астронавти для підготовки до цих польотів.

Тепер, коли екіпажі сформовані офіційно, в найближчі місяці і роки їм доведеться попрацювати разом з SpaceX над підготовкою до польотів. Crew Dragon — це апарат SpaceX (не NASA), тому SpaceX і буде забезпечувати астронавтів необхідним для підготовки обмундируванням. У нього входять два набори модельного обладнання, які познайомлять астронавтів з надрами капсули.

Коли астронавти полетять на апаратах SpaceX?

Перший набір — для командира і пілота. Він складається з двох центральних сидінь, які будуть усередині капсули, а також кнопкового інтерфейсу сенсорного екрану, з яким космонавти будуть взаємодіяти під час польоту. Все виконано у фірмовому стилі SpaceX, гладке і обтічне. Є лише кілька десятків фізичних кнопок, які астронавти можуть натискати, більшість з яких можна використовувати тільки під час аварійних сценаріїв. Наприклад, космонавти повинні натиснути реальну кнопку, щоб увімкнути систему пожежогасіння.

Всі інші взаємодії повинні відбуватися на трьох сенсорних екранах капсули, які будуть реагувати на дотик екіпажу в рукавичках скафандра. Основна мета екранів — забезпечити відстеження орбітального польоту. Астронавти зможуть налаштовувати дисплеї, щоб змінювати види Землі, які показують, де саме знаходиться їх капсула на шляху на орбіту. У них також є можливість перемикатися в режим керування орієнтацією на цих екранах, що дозволить їм вручну керувати екіпажем Crew Dragon в космосі. Просте натиснення запускає двигун апарату, трохи змінюючи його курс. Втім, робити це не обов’язково, оскільки Crew Dragon призначений для автоматичного стикування з космічною станцією. Варіант на всякий випадок.

Однак є ключова частина інтерфейсу, яка не є ні кнопкою, ні командою тачскріна. Це велика ручка в центрі консолі зі словом EJECT (викид). Є надія, що астронавтам ніколи не доведеться її чіпати. Але якщо ракета, що несе Crew Dragon, отримає пошкодження або зламається під час польоту, астронавти повинні будуть провернути і потягнути цю ручку, запалюючи двигуни на борту капсули, яка віднесе їх від небезпеки. Цей важіль призначений для останньої лінії захисту астронавтів. SpaceX запрограмувала бортовий комп’ютер апарату на виявлення будь-яких аномалій, які потребують якнайшвидшої втечі, в надії позбавити астронавтів необхідності втручатися.

Насправді, здається, що мета Crew Dragon — майже повна автоматизація. Якщо під час польоту все буде добре, астронавти будуть більшу частину часу сидіти склавши руки і насолоджуватись поїздкою. Проте, космічний політ вимагає підготовки до найпохмуріших сценаріїв, і в цьому допоможе інший важливий інструмент SpaceX: симулятор, який по суті відтворює все усередині капсули, від сидінь до вікон. Всередині астронавти тренуються в будь-яких ситуаціях космічного польоту, від звичайного польоту до незвичайного і екстремального. SpaceX поміщає астронавтів у різні сценарії поломок і відмов устаткування, типу розгерметизації, і людям доведеться зв’язуватися з наземним контролем, щоб дізнатися, чи потрібно їм щось лагодити в капсулі. Є навіть симулятор сонячного світла — лампа — який світить через вікно, імітуючи вид Сонця під час польоту.

Єдине, чого не може симулятор — це передати, як себе будуть відчувати космонавти в ракеті. Політ на Falcon 9, який понесе капсулу з екіпажем в космос, буде не з комфортних: астронавти піддадуться перевантаженю і впливу потужної вібрації. Для імітації цього астронавтам доводиться сидіти на гігантській платформі, яка змусить апарат вібрувати.

NASA обрало чотирьох астронавтів у 2015 році для перших польотів в рамках програми Commercial Cres. Однак питання про те, на якому апараті астронавти будуть літати, залишалось відкритим. Boeing і SpaceX розробляли капсули для цієї програми, CST-100 Starliner і Crew Dragon, відповідно. Цього місяця NASA оголосило про призначення екіпажу для кожного з космічних апаратів разом з новими цільовими датами, коли вони вийдуть на орбіту.

В команду астронавтів SpaceX входять три льотчика-ветерана і один новачок. Перший пілотований випробувальний політ компанії, в ході якої Crew Dragon відправиться на Міжнародну космічну станцію у двотижневий політ, буде проходити під командуванням Дуга Херлі і Боба Бенкена, двох колишніх членів екіпажу космічного шатла, хороших друзів. Політ запланований на квітень 2019 року і стане важливим кроком на початку регулярних поїздок Crew Dragon на МКС і назад. Як тільки Crew Dragon буде сертифікований, перший операційний політ понесе команду з чотирьох осіб на МКС, де ті залишаться на багато місяців. У цю команду увійдуть астронавт NASA Майк Хопкінс, який літав на «Союзі», і Віктор Гловер, який вийде в космос вперше.

Офіційна підготовка до місій вже почалася в останні пару місяців. Бенкен і Херлі, які стали частиною Commercial Crew Program в 2015 році, провели багато тижнів у штаб-квартирі SpaceX і проведуть ще більше по мірі наближення дати польоту.

Що стосується того, чи будуть дотримані останні призначені дати польоту, Шотвелл каже, що інколи з’являються причини, що призводять до змін. Прогнозувати точну дату запуску безглуздо. При цьому найвищим пріоритетом, за її словами, є безпека.

«Ми не полетимо, поки не переконаємося, що хлопці будуть у безпеці», говорить Шотвелл. «Ця місія буде схожа на будь-яку іншу місію, тому що ми хочемо, щоб кожна ракета і кожна капсула були надійними, але цього разу за системою буде стежити ще 7000 додаткових очей».

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: